Wirtualna waluta w popularnych miejscach sieciowych

Jeśli jesteś użytkownikiem komunikatora internetowego GG lub portalu społecznościowego NK to pojęcie Gadulców lub Eurogąbek nie jest Ci pewnie obce. To wirtualna waluta, którą można było płacić za niektóre płatne usługi w tych miejscach sieciowych. W praktyce wyglądało to tak, że za pomocą płatności SMS lub płatności online można było doładować swoje konto. Na konto pojawiła się określona ilość środków Gadulców w przypadku komunikatora GG i eurogabek w przypadku portalu społecznościowego NK. W komunikatorze GG użytkownik mógł np.: kupować opisy graficzne, które wyświetlane były przez określoną ilość czasu.

Płacenie z usługi dodatkowe w narzędziach sieciowych bądź serwisach społecznościowych nie jest jednak popularne i nie dotyczy to tylko naszego „podwórka”. Bardzo dobrym przykładem na potwierdzenie tego jest największy portal społecznościowy na świecie, Facebook. Facebook również posiada wirtualną walutę, za którą można opłacać usługi dodatkowe. W portalu tym waluta określa się jako Facebook Credits. Niedawno poinformowano, że portal z wirtualnej waluty pozyskał w 2011 roku 557 mln dolarów. Wydaje się to imponującą kwotą. Warto jednak dodać, że są to pieniądze od niespełna 2% użytkowników portalu. Z wirtualnej waluty w 2011 roku skorzystało 15 mln użytkowników. Na 845 mln aktywnych użytkowników portalu, 15 mln użytkowników, którzy zechcieli zapłacić za usługi dodatkowe jest słabym wynikiem.

Również wspomniany na początku komunikator GG, a właściwie jego wydawca o tym się przekonał wycofując opisy graficzne i opłaty za nie. Pozostając jednak przy tym komunikatorze warto zwrócić uwagę na niedawno udostępnioną usługę o nazwie GG dysk. Użytkownik GG ma do wykorzystania dysk wirtualny o pojemności 3 GB. Na dysku tym może zamieszczać swoje pliki i udostępniać je swoim znajomym. Już teraz wiadomo, że w przyszłości pojawi się możliwość dokupienia większej pojemności dysku wirtualnego. Niestety na razie nie wiadomo kiedy to nastąpi. Można jednak już teraz zastanowić się czy wykupienie większej pojemności dysku wirtualnego możliwe będzie poprzez płatność online i SMS czy może poprzez wirtualną walutę tzw. Gadulce. Być może i jedno i drugie rozwiązanie będzie dostępne. Internauci dysponują dużą ilością plików, a pobieranie i udostępnianie plików w sieci jest dość popularne. W przypadku tej usługi, użytkownicy GG mogą chętniej dokonywać płatności za dodatkową pojemność dysku wirtualnego, niż miało to miejsce w przypadku opisów graficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*